Program eXplore dance festival 2011

  • by igu

eXplore dance festival #6
Bucharest International Contemporary Dance and Performance Festival

Sambata, 1 Octombrie 2011
19:00 / MNAC / spectacol: Nicole Beutler – “1:songs” (Olanda)
20:00 / MNAC / Artist Talk: Nicole Beutler
22:00 / MTR / spectacol: Pieter Van Den Bosch – “electro luminescent” (Belgia)
22:30 / MTR / Dance films: Diamond Dancers – NB (12′, subtitrare în limba engleză)
Scurt metraje Cinedans 2011 ( 30’/ 6 filme)
TanzTraume – Pina Bausch (90′, subtitrare în limba engleză)

Duminica, 2 Octombrie 2011
11:00 – 15:00 / MTR

Workshop pentru public larg / Pieter Van Den Bosch (Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol: Sanja Mitrovic – “A Short History of Crying” (Serbia, Olanda)
21:00 / MNAC / spectacol: Boris Charmatz – “Improvisation” (Franta)
22:00 / MTR / Dance fims: Don Kent / Sidi Larbi Cherkaoui – Rêves de Babel (59′)
The Co(te)lette Film (58′)

Luni, 3 Octombrie 2011
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
22: 00 / MTR / Dance films:

Scurtmetraje Cinedans 2011 (40’/ 6 filme)
Valse Wals (60′)

Marti, 4 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
19:00 / MNAC / spectacol:

Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito – “If a window would open” (Portugalia)
21:00 / MNAC / spectacol: Ivo Dimchev – “I-ON” (Bulgaria/Belgia)

Miercuri, 5 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 – 16:00 / UNATC Master Class – Regizor: Tiago Rodrigues (Portugalia)
11:00 – 16:00 / Teatrul Notarra:

Do Yourself A Favor – un workshop despre cum să îţi construieşti un solo Coregraf: Ivo Dimichev (Bulgaria/Belgia)
19:00 / MNAC / spectacol:

Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller ( Germania, Austria) – “The Fault Lines”
21:30 / MNAC / spectacol:

Meg Stuart (SUA, Belgia, Germania)/ Philipp Gehmacher (Austria) / Vladimir Miller ( Germania, Austria) – “The Fault Lines”

Joi, 6 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:

An Verstraete – “The angry girl”(Belgia) (competitie Prix Jardin d’Europe)
21:00 / MNAC / spectacol:

Anna Mendelssohn – “Cry me a river” (Austria) (competitie Prix Jardin d’Europe)

Vineri, 7 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14:30 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain

Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:

Aleksandra Borys – “Lost in details” (Polonia) (competitie Prix Jardin d’Europe)
20:00 / MNAC / spectacol:

Daniel Linehan – “Zombie Aporia” (SUA/ Belgia)(competitie Prix Jardin ‘Europe)

Sambata, 8 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
10:00 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Meg Stuart (SUA/Belgia/Germania) Muzician: Brendan Dougherty (Irlanda/SUA)
14 :30 / MNAC, MediaLab:

Workshop pentru profesionişti – Coregraf: Philipp Gehmacher (Austria)
Liceul International Mark Twain

Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:

Meg Stuart – “Signs of Affection” / “Soft Wear” (SUA, Belgia, Germania)
20:00 / MNAC / spectacol Philipp Gehmacher – “walk+talk no.11” (Austria)
21:00 / MNAC / Artst talk: Philipp Gehmacher si Meg Stuart
22:00 / MTR / Dance films: The Cost of Living (40’)
Passion – Last Stop Kinshasa (90’/ subtitrare în limba engleză)

Duminica, 9 Octombrie
Teatrul Nottara Meet the Next Generation – Artistic coaches: Eduard Gabia (Romania), Maria Baroncea (Romania), Dragana Bulut (Serbia)
Liceul International Mark Twain

Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:

Fanni Futterknecht -“I almost love you”(Austria)(competitie Prix Jardin ‘Europe)
20:00 / MNAC / spectacol: Eszter Salamon – “Dance for nothing” (Ungaria, Danemarca)
20:45 / MNAC / Artist talk: Eszter Salamon
22:00 / MTR / Dance films :

Pina Bausch (60’ / subtitrare în limba engleză )
Garden of Earthly Delight (59’/ subtitrare în limba engleză)

Luni, 10 Octombrie
Liceul International Mark Twain

Workshop pentru public tânăr – Coregraf: Anna MacRae (Noua Zeelandă/Austria)
19:00 / MNAC / spectacol:

Valerie Oberleithner – “Splendid Isolation” (competitie Prix Jardin d’Europe)
21:00/Teatrul Odeon/spectacol:

Begum Erciyas – “Match” (Turcia) (competitie Prix Jardin d’Europe)

Marti, 11 Octombrie
19:00/Teatrul Odeon/spectacol:

Sofia Dias & Vitor Roriz – “A gesture that is nothing but a threat” (Portugalia)
21:00/Teatrul Odeon/spectacol:

Anna MacRae – “Loud Enough” (competitie Prix Jardin d’Europe)

Miercuri, 12 Octombrie
19:00/Teatrul Odeon/spectacol:

Dragana Alfirevic – “Are made of this” (competitie Prix Jardin d’Éurope) (Serbia/Slovenia)
21:00/Teatrul Odeon/spectacol:

Valentina de Piante – “The thing doesn’t touch me” (PREMIERĂ) (Italia/Romania) (competitie Prix Jardin d’Éurope)
Joi, 13 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:

Clement Layes – “Allege” (Franta/Danemarca) (competitie Prix Jardin d’Éurope
20:00 / MNAC / spectacol:

Maria Baroncea, Eduard Gabia si Dragana Bulut – “EIONOMETRY” (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d’Éurope)

Vineri, 14 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:

Fanni Futterknecht – Prezentare work in progress / Wild Cards Jardin d’Europe
20:00 / MNAC / spectacol:

Cecilia Lisa Eliceche – “Cow’s Theory” (Italia/Belgia) (PREMIERĂ) (competitie Prix Jardin d’Éurope)
21:00 / MNAC / spectacol:

Raul Maia (Portugalia/Austria) & Thomas Steyaert (Belgia)- “The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin” (competitie Prix Jardin d’Éurope)

Sambata, 15 Octombrie
19:00 / MNAC / spectacol:

Jonathan Burrows (Marea Briatanie / Belgia) & Matteo Fargion (Italia / Marea Britanie) – “Cheap Lecture and The Cow Piece”
21:00 / MTR: Prix Jardin d’Europe – Ceremonia de decernare a premiilor

Duminică, 16 Octombrie
11:00 / tba Intalnire cu artistii
12:00 / tba Masa Rotunda:

noi propuneri şi soluţii de cooperare în domeniul artelor contemporane în Estul şi Centrul Europei
16:00 / MNAC

Prezentare Programul Cultura 2007-2013: oportunităţi de finanţare pentru festivaluri culturale europene
18:00 / MNAC Prezentare de carte – Jonathan Burrows “Choreographer’s hand book”
20:00 / MNAC / spectacol:

Benoit Lachambre / Cullberg Ballet – “JJ’s voices”

Pentru detalii legate de spectacole, filme si workshopuri va rugam sa consultati site-ul www.exploredancefestival.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.