Program NEXT 2011

Programul Festivalului NEXT 2011

Wednesday, April 6 / Miercuri, 6 aprilie

Scala Cinema / Cinema Scala

18:30 – 19:00 Opening Gala / Gala de deschidere

19:00 – 21:30 Competition I + Q&A / Competiţie I + Q&A
The Great Race / La gran carrera / Marea cursă, by / regia Kote Camacho, Spain, 2010, 7′
Adultery / Adulter, by / regia Peter Kerek, Romania, 2010, 29′
Sunset from a Rooftop / Apus văzut de pe terasă, by / regia Marinus Groothof, Netherlands, 2009, 10′
Elena, by / regia Yannick Muller, France, 2010, 20′
The Drawer and the Crow / Le Tiroir et le corbeau / Sertarul şi corbul, by / regia Frédérick Tremblay, Canada, 2009, 14′
Deeper than Yesterday / La tot mai mare adâncime, by / regia Ariel Kleiman, Australia, 2009, 20’
The Chronoscope / Cronoscopul, by / regia Andrew Legge, Ireland, 2009, 20′

22:00 – 23:40 They Were NexT Generation Too (I) / Şi ei au fost NexT Generation (I)
Cold Souls / Suflete îngheţate, by / regia Sophie Barthes, USA, 2009, 101′

Elvira Popescu Cinema / Cinema Elvira Popescu

20:00 – 22:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I
Tussilago, by / regia Jonas Odell, Sweden, 2010, 15’
The Little Snow Animal / Lumikko / Nevăstuica, by / regia Miia Tervo, Finland, 2009, 19’
Venus vs Me, by / regia Nathalie Teirlinck, Belgium, 2009, 27’
Stay, Away / Blijf bij me, weg / Du-te, vino, by / regia Paloma Aguilera Valdebenito, Netherlands, 2009, 24’
Rendez-vous à Stella-Plage, by / regia Shalimar Preuss, France, 2009, 18’

Thursday, April 7 / Joi, 7 aprilie

Scala Cinema / Cinema Scala

15:00 – 17:30 Competition II + Q&A / Competiţie II + Q&A
Yuri Lennon’s Landing on ALPHA 46 / Misiunea lui Yuri Lennon pe ALFA 46, by / regia Anthony Vouardoux ,
Germany-Switzerland, 2010, 14’30”
North Atlantic / În Atlanticul de Nord, by / regia Bernardo Nascimento, Portugal-UK, 2010, 15′
The Fur / Der Pelz / Blana, by / regia Eva Thron, Germany, 2010, 16’30”
Heavyweight / Categoria grea, by / regia Olivia Căciuleanu, Romania, 2010, 13′
The Gentleman Takes His Leave / Az úr elköszön / Domnul îşi ia rămas-bun, by / regia Laszlo Nemes, Tímea
Várkonyi, Hungary, 2010, 25’
Hair / Cheveu / Păr, by / regia Julien Hallard, France, 2010, 18′
Stardust, by / regia Nicolas Provost, Belgium, 2010, 20′

18:00 – 20:30 Competition III + Q&A / Competiţie III + Q&A
The Runaway / La huida / Goana, by / regia Victor Carrey, Spain, 2010, 11’
Strung Love, by / regia Victor Dragomir, Romania, 2010, 21′
Helpless / Wú yuán / În voia sorţii, by/ regia Li Yang, China, 2010, 28′
The Lighthouse / Farat / Farul, by / regia Velislava Gospodinova, Bulgaria, 2009, 5′
Clandestine Workshop / Talleres clandestinos / Croitori clandestini, by / regia Catalina Molina, Austria-Argentina 2010, 40′
French Courvoisier, by / regia Valérie Mréjen, France, 2009, 15′

21:00 – 23:00 Focus: Clermont-Ferrand
Blue Sofa / Canapeaua albastră, by / regia Pippo Delbono, Giuseppe Baresi, Lara Fremder, Italy, 2009, 20′
Photograph of Jesus / O fotografie a lui Iisus, by / regia Laurie Hill, UK, 2008, 6′
Trolls / Gnomi, by / regia Brianne Nord-Stewart, Canada, 2009, 7′
Tremblay-en-France, by / regia Vincent Vizioz, France, 2010, 22′
Bad Night for the Blues / O noapte fără speranţă, by / regia Chris Shepherd, UK, 2010, 15′
Night Mayor / Primarul nopţii, by / regia Guy Maddin, Canada, 2009, 13′
The Piano Tuner / L’Accordeur / Acordorul, by / regia Olivier Treiner, France, 2010, 13′
Sugar / Suiker / Zahăr, by / regia Jeroen Annokkeé, Netherlands, 8′
Elvira Popescu Cinema / Cinema Elvira Popescu

15:30 – 18:00 Competition I + Q&A (Rerun) / Competiţie I + Q&A (Reluare)
The Great Race / La gran carrera / Marea cursă, by / regia Kote Camacho, Spain, 2010, 7′
Adultery / Adulter, by / regia Peter Kerek, Romania, 2010, 29′
Sunset from a Rooftop / Apus văzut de pe terasă, by / regia Marinus Groothof, Netherlands, 2009, 10′
Elena, by / regia Yannick Muller, France, 2010, 20′
The Drawer and the Crow / Le Tiroir et le corbeau / Sertarul şi corbul, by / regia Frédérick Tremblay, Canada, 2009, 14′
Deeper than Yesterday / La tot mai mare adâncime, by / regia Ariel Kleiman, Australia, 2009, 20’
The Chronoscope / Cronoscopul, by / regia Andrew Legge, Ireland, 2009, 20′

18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II
Lights / Ampelmann / Semaforul, by / regia Giulio Ricciarelli, Germany, 2009, 14’
Maria’s Way / Calea Mariei, by / regia Anne Milne, UK-Spain, 2009, 16’
Here I Am / Itt Vagyok / Aici sunt, by / regia Bálint Szimler, Hungary, 2010, 37’
Out of Love / Ønskebørn / Din dragoste, by / regia Birgitte Staermose, Denmark, 2009, 29’

20:30 – 22:30 Uncensored / Necenzurat
Threesome, by/ regia Johannes Dullin, Germany/Netherlands, 2009, 10’
Play with Me / Pobaw się ze mną / Joacă-te cu mine, by / regia Piotr Sułkowski, Poland, 2010, 18’
Carne, by / regia Carlos Conceição, Portugal, 2010, 21’
Bitch Rabbit / Putain Lapin / Iepurele şi prostituata, by / regia Guérin Van De Vorst, Belgium, 2010, 10’
Drives / Pulsiones / Impulsuri, by / regia José Manuel Carrasco, Spain, 2009, 11’
First Fruits / Prémices / Înmuguriri, by / regia Pao Paixao, Switzerland, 2010, 30’
Just for Sex / Plan Cul / Doar pentru sex, by / regia Olivier Nicklaus, France, 2010, 12’
Bucharest Academy of Economic Studies, “Ion Angelescu” Building, ground floor / Academia de Studii
Economice, Clădirea “Ion Angelescu”, Amfiteatrul I, Parter

19:00 – 21:00 Cristi & Otto: Films by Cristian Nemescu & Andrei Toncu / Filme de Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Kitsch Witches. 2FM / Kitschitoarele. 2FM, by / regia Cristian Nemescu, Romania, 2000, 17’
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15’
C Block Story / Poveste la scara C, by / regia Cristian Nemescu, sound recording Andrei Toncu, Romania, 2002, 15’
Marilena from P7 / Marilena de la P7, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45’
The Tube with a Hat / Lampa cu căciulă, by / regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23’
Alinuţa, by / regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1’

Cărtureşti Loft / Mansarda Cărtureşti

10:00 – 11:30 Seminar on film directing / Seminar de regie de film
Marian Crisan: Taking the step from short to feature / Pasul de la scurt la lungmetraj
Moderator: Andrei Gorzo

12:00 – 13:00 MEDIA Desk Romania
Valentina Miu: MEDIA Info – MEDIA Training – MEDIA Mundus

14:00 – 15:30 Seminar on film criticism I / Seminar de critică de film I
Talking & writing about cinema: classic means versus new media / Critica de film – canale clasice versus new media
Guests / Invitați: Boyd van Hoeij, Jacky Goldberg, Sydney Levine, Magda Mihăilescu, Dana Duma, Andrei
Cretulescu, Luiza Vasiliu, Cristi Luca
Moderator: Paul Brunick

Friday, April 8 / Vineri, 8 aprilie

Scala Cinema / Cinema Scala

15:00 – 17:30 Festival Friends I + Q&A / Prietenii Festivalului I + Q&A
Bora-Bora, by / regia Bogdan Mirică, Romania, 2010, 33’
The Guest / Musafirul, by / regia Răzvan Tache, Romania, 2010, 20’
Just the Letter T / Juste la lettre T / Doar litera T, by / regia Ann Sirot, Raphaël Balboni, Belgium, 2009, 19’
Stanka Goes Home / Stanka se pribira vkashti / Stanka se duce acasă, by / regia Maya Vitkova, Bulgaria, 2010, 15’
Exam in Multiple Versions / Teză pe două rânduri, by / regia Ion Aramă, Romania, 2010, 11’30’’
Thermal Baths / Thermes / Băi termale, by / regia Banu Akseki, Belgium, 2010, 27’

18:00 – 20:30 Competition IV + Q&A / Competiţie IV + Q&A
Baby, by / regia Daniel Mulloy, UK, 2010, 25′
First Aid / Ezra rishona / Prim ajutor, by / regia Yarden Karmin, Israel, 2010, 16′
Ask the Wind / Az bad beporsid / Întreabă vântul, by / regia Batin Ghobadi, Iran, 2009, 13′
Diane Wellington, by / regia Arnaud des Pallières, France, 2010, 16′
Snow Hides the Shade of Fig Trees / La Neige cache l’ombre des figuiers / Zăpada ascunde umbrele
smochinilor, by / regia Samer Najari, Canada, 2009, 21′
Silent River / Apele tac, by / regia Anca Miruna Lăzărescu, Germany-Romania, 2011, 28′

21:30 – 23:30 Oscars Night
Six Shooter / Pistolarul, by / regia Martin McDonagh, Ireland, 2004, 27’
West Bank Story / Poveste din West Bank, by / regia Ari Sandel, USA, 2005, 22’
The Mozart of Pickpockets / Le Mozart des Pickpockets / Mozart printre hoţii de buzunare, by / regia Philippe
Pollet-Villard, France, 2006, 30’
Toyland / Spielzeugland / Lumea jucăriilor, by / regia Jochen Alexander Freydank, Germany, 2007, 13’
The New Tenants / Chiriaşii cei noi, by / regia Joachim Back, Denmark-USA, 2009, 21’

Elvira Popescu Cinema / Cinema Elvira Popescu

12:30 – 15:00 Competition II + Q&A (Rerun) / Competiţie II + Q&A (Reluare)
Yuri Lennon’s Landing on ALPHA 46 / Misiunea lui Yuri Lennon pe ALFA 46, by / regia Anthony Vouardoux ,
Germany-Switzerland, 2010, 14’30”
North Atlantic / În Atlanticul de Nord, by / regia Bernardo Nascimento, Portugal-UK, 2010, 15′
The Fur / Der Pelz / Blana, by / regia Eva Thron, Germany, 2010, 16’30”
Heavyweight / Categoria grea, by / regia Olivia Căciuleanu, Romania, 2010, 13′
The Gentleman Takes His Leave / Az úr elköszön / Domnul îşi ia rămas-bun, by / regia Laszlo Nemes, Tímea
Várkonyi, Hungary, 2010, 25’
Hair / Cheveu / Păr, by / regia Julien Hallard, France, 2010, 18′
Stardust, by / regia Nicolas Provost, Belgium, 2010, 20′

15:30 – 18:00 Competition III + Q&A (Rerun) / Competiţie III + Q&A (Reluare)
The Runaway / La huida / Goana, by / regia Victor Carrey, Spain, 2010, 11’
Strung Love, by / regia Victor Dragomir, Romania, 2010, 21′
Helpless / Wú yuán / În voia sorţii, by/ regia Li Yang, China, 2010, 28′
The Lighthouse / Farat / Farul, by / regia Velislava Gospodinova, Bulgaria, 2009, 5′
Clandestine Workshop / Talleres clandestinos / Croitori clandestini, by / regia Catalina Molina, Austria-Argentina 2010, 40′
French Courvoisier, by / regia Valérie Mréjen, France, 2009, 15′

18:30 – 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III
The External World / Lumea exterioară, by / regia David OReilly, Germany, 2010, 15’
Hanoi-Warsaw / Hanoi-Warszawa / Hanoi-Varşovia, by / regia Katarzyna Klimkiewicz, Poland, 2009, 30’
Diarchia / Diarchy / Diarhia, by / regia Ferdinando Cito Filomarino, Italy, 2010, 20’
Amor, by / regia Thomas Wangsmo, Norway, 2009, 14’
Joseph’s Snails / Les Escargots de Joseph / Melcii lui Joseph, by / regia Sophie Roze, France, 2009, 12’

21:00 – 23:00 New Trends, New Technologies
Lucydia, by / regia Jonathan Peters, Australia, 2010, 60’
Murder, Transmedia and the Interactive Film / Crimă, Transmedia şi Film Interactiv, by / regia Krishna Stott, 2010, 60′
Grozăvești Cinematheque, Grozăvești Student Dormitory C & D / Cinemateca Grozavesti Complex Studentesc Grozavesti, Corpurile C si D

19:00 – 21:00 Cristi & Otto: Films by Cristian Nemescu & Andrei Toncu / Filme de Cristian Nemescu & Andrei Toncu
Kitsch Witches. 2FM / Kitschitoarele. 2FM, by / regia Cristian Nemescu, Romania, 2000, 17’
Mihai and Cristina / Mihai şi Cristina, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15’
C Block Story / Poveste la scara C, by / regia Cristian Nemescu, sound recording Andrei Toncu, Romania, 2002, 15’
Marilena from P7 / Marilena de la P7, by / regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45’
The Tube with a Hat / Lampa cu căciulă, by / regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23’
Alinuţa, by / regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1’

Cărtureşti Loft / Mansarda Cărtureşti

10:00 – 12:00 Seminar on sound-design / Seminar de sound-design
Jean Umansky: The approach of a sound engineer on set and around it / Demersurile inginerului de sunet pe platou si
în jurul acestuia
Moderator: Alexandra Olivotto
Tamás Zányi: The eye sees better when the sound is great. What is sound-design and how does it work? / Ochii văd
mai bine când sunetul e bun. Ce este sound-design-ul si cum funcționează el?

12.30 – 14.00 Seminar on film criticism II / Seminar de critică de film II
Today’s role of the film critic as an opinion maker / Rolul criticului de film azi ca formator de opinie
Guests / Invitati: Marian Masone, Mihai Chirilov, Magda Mihăilescu, Christian Guinot, Andrei Cretulescu, Jacky
Goldberg
Moderator: Andrei Rus

15:30 – 17:00 Seminar on script-writing / Seminar de scenaristică
Richard Kwietniowski: Islands and Peninsulas – a concept for European screenwriting / Insule si Peninsule – un concept
pentru scenaristica europeană
Moderator: Răzvan Rădulescu
Saturday, April 9 / Sâmbătă, 9 aprilie

Scala Cinema / Cinema Scala

11:00 – 13:30 NexT Kids
My Happy End, by / regia Milen Vitanov, Germany, 2007, 5’
The Time Experiment / Experimentul Timp, by / regia Cristina Iliescu, Stanca Radu, Romania, 2010, 15’
Hokus- Pokus / Hocus-Pocus, by / regia Anna Bergmann (Samo), Germany, 2009, 4’
Hinterland, by / regia Jost Althoff, Jakob Weyde, Germany, 2010, 9’
The Girl and the Horse / Fata si calul, by / regia Rebecca Manley, UK, 2003, 3’
Tsuribashi, by / regia Ulrike Schulz, Germany, 2008, 4’
Laika, by / regia Avgousta Zourelidi, UK, 2010, 8’
Brother Benoît and the Great Organ / Frère Benoît et les grandes orgues / Fratele Benoît şi marea orgă, by /
regia Michel Dufourd, Switzerland, 2010, 8’

15:00 – 17:30 Festival Friends II + Q&A / Prietenii Festivalului II + Q&A
Camelia, by / regia Marian Crişan, Romania, 2010, 15’
The Counting Device / Numărătoarea manuală, by / regia Daniel Sandu, Romania, 2011, 20’
A Film for Friends / Film pentru prieteni, by / regia Radu Jude, Romania, 2011, 60’
Draft 7, by / regia Luiza Pârvu, Romania, 2011, 24’
Good Bye Mr Nice Guy, by / regia Ana Ilieşiu, Matei Branea, Romania, 2010, 1’

19:30 – 20:30 Closing Gala / Gala de închidere

20:30 – 23:30 Screening of the Awarded Films / Proiecţia filmelor premiate

Elvira Popescu Cinema / Cinema Elvira Popescu

14:30 – 17:00 Competition IV + Q&A (Rerun) / Competiţie IV + Q&A (Reluare)
Baby, by / regia Daniel Mulloy, UK, 2010, 25′
First Aid / Ezra rishona / Prim ajutor, by / regia Yarden Karmin, Israel, 2010, 16′
Ask the Wind / Az bad beporsid / Întreabă vântul, by / regia Batin Ghobadi, Iran, 2009, 13′
Diane Wellington, by / regia Arnaud des Pallières, France, 2010, 16′
Snow Hides the Shade of Fig Trees / La Neige cache l’ombre des figuiers / Zăpada ascunde umbrele
smochinilor, by / regia Samer Najari, Canada, 2009, 21′
Silent River / Apele tac, by / regia Anca Miruna Lăzărescu, Germany-Romania, 2011, 28′

17:30 – 19:10 They Were NexT Generation Too / Şi ei au fost NexT Generation (II)
Morgen, by / regia Marian Crişan, Romania-France-Hungary, 2010, 100′
Cărtureşti Loft / Mansarda Cărtureşti

10.00- 12.00 Seminar on film production / Seminar de producţie de film
Marie Dubas: Coproducing shorts / Coproducția scurtmetrajelor
David Collins: Low budget films’ way to the Oscar / Drumul filmelor cu buget mic către Oscar
Moderator: Ada Solomon

12:30 – 14:00 Seminar on film criticism III / Seminar de critică de film III
How can a youngster become a film critic today? 10 tips of what NOT to do as a newcomer in writing about film if you
want to build a career in the film industry / Cum poate un tânăr să devină critic de film azi? 10 ponturi despre ce să NU
faci ca începător când scrii despre filme dacă vrei să-ți construiești o carieră în domeniu
Guests / Invitati: Marian Masone, Sydney Levine, Boyd van Hoeij, Andrei Gorzo, Paul Brunick, Jacky Goldberg
Moderator: Florentina Ciuvercă

14:30 – 15:30 Berlinale Talent Campus presentation / Prezentare Berlinale Talent Campus
Matthijs Wouter Knol: The benefits of networking / Beneficiile networking-ului
Sunday, April 10 / Duminică, 10 aprilie

Scala Cinema / Cinema Scala

12:30 – 14:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I (Rerun / Reluare)
Tussilago, by / regia Jonas Odell, Sweden, 2010, 15’
The Little Snow Animal / Lumikko / Nevăstuica, by / regia Miia Tervo, Finland, 2009, 19’
Venus vs Me, by / regia Nathalie Teirlinck, Belgium, 2009, 27’
Stay, Away / Blijf bij me, weg/ Du-te, vino, by / regia Paloma Aguilera Valdebenito, Netherlands, 2009, 24’
Rendez-vous à Stella-Plage, by / regia Shalimar Preuss, France, 2009, 18’

15:00 – 16:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II (Rerun / Reluare)
Lights / Ampelmann / Semaforul, by / regia Giulio Ricciarelli, Germany, 2009, 14’
Maria’s Way / Calea Mariei, by / regia Anne Milne, UK-Spain, 2009, 16’
Here I Am / Itt Vagyok / Aici sunt, by / regia Bálint Szimler, Hungary, 2010, 37’
Out of Love / Ønskebørn / Din dragoste, by / regia Birgitte Staermose, Denmark, 2009, 29’

17:00 – 18:30 SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III (Rerun / Reluare)
The External World / Lumea exterioară, by / regia David OReilly, Germany, 2010, 15’
Hanoi-Warsaw / Hanoi-Warszawa / Hanoi-Varşovia, by / regia Katarzyna Klimkiewicz, Poland, 2009, 30’
Diarchia / Diarchy / Diarhia, by / regia Ferdinando Cito Filomarino, Italy, 2010, 20’
Amor, by / regia Thomas Wangsmo, Norway, 2009, 14’
Joseph’s Snails / Les Escargots de Joseph / Melcii lui Joseph, by / regia Sophie Roze, France, 2009, 12’

19:00 – 20:30 Semaine internationale de la critique
A Distraction for Ivan / A Distração de Ivan / Distracţia lui Ivan, by / regia Cavi Borges, Gustavo Melo, Brazil, 2009, 17’
Berik, by / regia Daniel Joseph Borgman, Denmark, 2010, 15’
The Boy Who Wanted to Be a Lion / Băiatul care a vrut să se facă leu, by / regia Alois di Leo, UK, 2010, 9’
Love Patate, by / regia Gilles Cuvelier, France, 2010, 13’
Native Son / Fiu natural, by / regia Scott Graham, UK, 2010, 19’
Vasco, by / regia Sébastien Laudenbach, France, 2010, 10’

21:00 – 22:50 They Were NexT Generation Too / Si ei au fost NexT Generation (III)
The Bad Intentions / Las malas intenciones / Intenţii rele, by / regia Rosario García-Montero, Peru-Germany- Argentina, 2011, 111′

1 thought on “Program NEXT 2011”

  1. Pingback: NexT 2011 @ Bucuresti | Feeder

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.