BIEFF – Bucharest International Experimental Film Festival
Ajuns la cea de-a șaptea ediție, Festivalul Internațional de Film Experimental București BIEFF revine anul acesta, între 28 martie și 2 aprilie, la Cinema Muzeul Țăranului și Cinema Elvire Popesco, prezentând în premieră românească cele mai inovatoare experimente cinematografice ale ultimului an, cu un focus special asupra lucrărilor semnate de artiști vizuali proeminenți, ce expun de obicei în muzee și galerii de artă și doar rareori în săli de cinema.
Program și bilete https://eventbook.ro/program/bieff
MARȚI, 28 martie
Cinema Muzeul Țăranului
20:00 – GALA DE DESCHIDERE / PROGRAM SPECIAL QUINZAINE DES RÉALISATEURS CANNES
Endless Poetry, de Alejandro Jodorowsky (Franța, Chile, 2016, 128’)
MIERCURI, 29 martie
Cinema Muzeul Țăranului
18:00 – THE ALCHEMY OF THE FRAME: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (82’)
A Brief History of Princess X, de Gabriel Abrantes (Portugalia, Franța, Marea Britanie, 2016, 7’)
Still Holding Still, de Sarah Vanagt (Germania, 2015, 10’)
«[…] craving for narrative», de Max Grau (Germania, 2015, 24’)
You Want a Story?, de Antonin Peretjatko (Franța, 2014, 10’)
Foyer, de Ismaïl Bahri (Franța, Tunisia, 2016, 31’)
20:30 – CUTTING THE CORD: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (71’)
Our Legacy, de Jonathan Vinel în colaborare cu Caroline Poggi (Franța, 2015, 24’)
I Made You, I Kill You, de Alexandru Petru Bădeliță (Franța, România, 2016, 14’)
I Was a Winner, de Jonas Odell (Suedia, 2015, 14’)
Small Town, de Diogo Costa Amarante (Portugalia, 2016, 19’)
Cinema Elvire Popesco
18:00 – EMOTIONAL BODIES: PROGRAM TEMATIC CINEDANS AMSTERDAM (96’)
Néants, de Nellie Carries (Canada, 2015, 10’)
Paralysis, de Karel van Laere (Olanda, 2015, 23’)
She/Her, de Sonja Wyss (Olanda, 2015, 11’)
Voices of Finance, de Clara van Gool (Olanda, 2015, 35’)
Novaciéries, de (LA)HORDE (Franța, 2015, 17’)
21:00 – YOU ARE ANOTHER ME: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (78’)
Summer, de Ronny Trocker (Franța, Belgia, 2016, 7’)
We All Love the Seashore, de Keina Espiñeira (Spania, 2016, 16’)
Over, de Jörn Threlfall (Marea Britanie, 2015, 14’)
Remains from the Desert, de Sebastian Mez (Germania, 2016, 21’)
The Story of Little Hans, de Daniel Djamo (România, 2015, 7’)
9 Days – From My Window in Aleppo, de Floor van der Meulen, Thomas Vroege & Issa Touma (Olanda, Siria, 2016, 13’)
JOI, 30 martie
Cinema Muzeul Țăranului
18:00 – CUTTING THE CORD: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (71’)
Our Legacy, de Jonathan Vinel în colaborare cu Caroline Poggi (Franța, 2015, 24’)
I Made You, I Kill You, de Alexandru Petru Bădeliță (Franța, România, 2016, 14’)
I Was a Winner, de Jonas Odell (Suedia, 2015, 14’)
Small Town, de Diogo Costa Amarante (Portugalia, 2016, 19’)
20:30 – EMOTIONAL BODIES: PROGRAM TEMATIC CINEDANS AMSTERDAM (96’)
Néants, de Nellie Carries (Canada, 2015, 10’)
Paralysis, de Karel van Laere (Olanda, 2015, 23’)
She/Her, de Sonja Wyss (Olanda, 2015, 11’)
Voices of Finance, de Clara van Gool (Olanda, 2015, 35’)
Novaciéries, de (LA)HORDE (Franța, 2015, 17’)
Cinema Elvire Popesco
18:00 – PAINTING WITH HISTORY: PROGRAM TEMATIC INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM (81’)
Painting with History in a Room Filled With People with Funny Names 3, de Korakrit Arunanondchai (Thailanda, 2015, 25’)
The Double, de Roy Villevoye & Jan Dietvorst (Olanda, 2016, 21’)
One.Two.Three, de Vincent Meessen (Belgia, 2016, 35’)
20:30 – SEARCHING FOR TRANSCENDENCE: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (89’)
489 Years, de Hayoun Kwon (Franța, 2016, 11’)
Sisyphus 2.0, de Luiza Pârvu & Toma Peiu (România, SUA, 2016, 7’)
Critical Mass: Pure Immanence, de Anne de Vries (Germania, 2015, 11’)
If It Was, de Laure Prouvost (Marea Britanie, 2015, 9’)
Limbo, de Konstantina Kotzamani (Grecia, 2016, 30’)
Fiesta Forever, de Jorge Jácome (Franța, 2016, 21’)
VINERI, 30 martie
Cinema Muzeul Țăranului
18:00 – THE POLITICS OF THE BODY: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (98’)
American Reflexxx, de Alli Coates & Signe Pierce (SUA, 2013, 14’)
Man, de Maja Borg (Suedia, Marea Britanie, 2016, 13’)
Night Soil – Economy of Love, de Melanie Bonajo (SUA, Olanda, 2015, 33’)
(Self)exhibitions, de Florencia Aliberti (Spania, Argentina, 2015, 14’)
Flowers and Bottoms, de Christos Massalas (Grecia, 2016, 6’)
Two Snakes, de Kristin Li (Canada, 2015, 10’)
Peep Show, de Rino Stefano Tagliafierro (Italia, 2016, 8’)
21:00 – YOU ARE ANOTHER ME: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (78’)
Summer, de Ronny Trocker (Franța, Belgia, 2016, 7’)
We All Love the Seashore, de Keina Espiñeira (Spania, 2016, 16’)
Over, de Jörn Threlfall (Marea Britanie, 2015, 14’)
Remains from the Desert, de Sebastian Mez (Germania, 2016, 21’)
The Story of Little Hans, de Daniel Djamo (România, 2015, 7’)
9 Days – From My Window in Aleppo, de Floor van der Meulen, Thomas Vroege & Issa Touma (Olanda, Siria, 2016, 13’)
Cinema Elvire Popesco
17:30 – PROGRAM SPECIAL QUINZAINE DES RÉALISATEURS CANNES
Endless Poetry, de Alejandro Jodorowsky (Franța, Chile, 2016, 128’)
20:30 – NOSTALGIA FOR THE FUTURE: PROGRAM TEMATIC BERLINALE FORUM EXPANDED (98’)
în parteneriat cu Arsenal – Insitute for Film and Video Art
In the Future They Ate from the Finest Porcelain, de Larissa Sansour & Søren Lind (Palestina, Marea Britanie, Danemarca, Qatar, 2015, 29’)
ESIOD 2015, de Clemens von Wedemeyer (Austria, Germania, 2016, 38’)
Bring Me the Head of Tim Horton, de Guy Maddin, Evan Johnson & Galen Johnson (Canada, 2015, 31’)
SÂMBĂTĂ, 1 aprilie
Cinema Muzeul Țăranului
16:30 – THE ALCHEMY OF THE FRAME: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (82’)
A Brief History of Princess X, de Gabriel Abrantes (Portugalia, Franța, Marea Britanie, 2016, 7’)
Still Holding Still, de Sarah Vanagt (Germania, 2015, 10’)
«[…] craving for narrative», de Max Grau (Germania, 2015, 24’)
You Want a Story?, de Antonin Peretjatko (Franța, 2014, 10’)
Foyer, de Ismaïl Bahri (Franța, Tunisia, 2016, 31’)
20:00 – GALA DE PREMIERE / FILMUL DE ÎNCHIDERE
Manifesto, de Julian Rosefeldt (Germania, 2017, 95’)
Cinema Elvire Popesco
18:30 – NOSTALGIA FOR THE FUTURE: PROGRAM TEMATIC BERLINALE FORUM EXPANDED (98’)
în parteneriat cu Arsenal – Insitute for Film and Video Art
In the Future They Ate from the Finest Porcelain, de Larissa Sansour & Søren Lind (Palestina, Marea Britanie, Danemarca, Qatar, 2015, 29’)
ESIOD 2015, de Clemens von Wedemeyer (Austria, Germania, 2016, 38’)
Bring Me the Head of Tim Horton, de Guy Maddin, Evan Johnson & Galen Johnson (Canada, 2015, 31’)
21:00 – GOLDEN SHORTS: BEST FILMS IN MAJOR FESTIVALS (90’)
The Fullness of Time (Romance), de Manon Coubia (Belgia, Franța, 2016, 14’)
Timecode, de Juanjo Giménez (Spania, 2016, 15’)
The Lost Voice, de Marcelo Martinessi (Paraguay, Venezuela, Cuba, Argentina, 2016, 11’)
The Artificial Humors, de Gabriel Abrantes (Portugalia, 2017, 30’)
Eden’s Edge (Three Shorts on the Californian Desert), de Gerhard Treml & Leo Calice (Austria, 2014, 20’)
Institutul Francez din București (foaier)
16:30 – SEMINAR: THE LIFESPAN OF CINEMATIC EXPERIMENTATION / FESTIVAL STRATEGIES AND BEYOND
Faceți cunoștință cu experți de la Berlinale Forum Expanded, Arsenal – Institute for Film and Video Art, FIDMarseille, Visions du Réel și MNAC București – Nora Molitor, Paolo Moretti, Călin Dan – membri ai juriului BIEFF 2017.
DUMINICĂ, 2 aprilie
Cinema Muzeul Țăranului
15:00 – SEARCHING FOR TRANSCENDENCE: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (89’)
489 Years, de Hayoun Kwon (Franța, 2016, 11’)
Sisyphus 2.0, de Luiza Pârvu & Toma Peiu (România, SUA, 2016, 7’)
Critical Mass: Pure Immanence, de Anne de Vries (Germania, 2015, 11’)
If It Was, de Laure Prouvost (Marea Britanie, 2015, 9’)
Limbo, de Konstantina Kotzamani (Grecia, 2016, 30’)
Fiesta Forever, de Jorge Jácome (Franța, 2016, 21’)
17:30 – FILMUL DE ÎNCHIDERE
Manifesto, de Julian Rosefeldt (Germania, 2017, 95’)
20:00 – THE POLITICS OF THE BODY: COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ (98’)
American Reflexxx, de Alli Coates & Signe Pierce (SUA, 2013, 14’)
Man, de Maja Borg (Suedia, Marea Britanie, 2016, 13’)
Night Soil – Economy of Love, de Melanie Bonajo (SUA, Olanda, 2015, 33’)
(Self)exhibitions, de Florencia Aliberti (Spania, Argentina, 2015, 14’)
Flowers and Bottoms, de Christos Massalas (Grecia, 2016, 6’)
Two Snakes, de Kristin Li (Canada, 2015, 10’)
Peep Show, de Rino Stefano Tagliafierro (Italia, 2016, 8’)
Cinema Elvire Popesco
15:30 – PAINTING WITH HISTORY: PROGRAM TEMATIC INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM (81’)
Painting with History in a Room Filled With People with Funny Names 3, de Korakrit Arunanondchai (Thailanda, 2015, 25’)
The Double, de Roy Villevoye & Jan Dietvorst (Olanda, 2016, 21’)
One.Two.Three, de Vincent Meessen (Belgia, 2016, 35’)
18:00 – GOLDEN SHORTS: BEST FILMS IN MAJOR FESTIVALS (90’)
The Fullness of Time (Romance), de Manon Coubia (Belgia, Franța, 2016, 14’)
Timecode, de Juanjo Giménez (Spania, 2016, 15’)
The Lost Voice, de Marcelo Martinessi (Paraguay, Venezuela, Cuba, Argentina, 2016, 11’)
The Artificial Humors, de Gabriel Abrantes (Portugalia, 2017, 30’)
Eden’s Edge (Three Shorts on the Californian Desert), de Gerhard Treml & Leo Calice (Austria, 2014, 20’)
21:00 – PROIECȚIE SPECIALĂ BIEFF 2017 AWARDED FILMS
Filmele premiate la BIEFF în cadrul Galei de premiere de sâmbătă, 1 aprilie, au parte de o proiecție specială la numai o zi după decernare.
BILETE ȘI ABONAMENTE
Pot fi achiziționate online, pe site-ul Eventbook sau din librăriile lor partenere (rețeaua Humanitas, Kyralina, Hecate), și din cinematografele festivalului
Abonament festival (nominal):
85 LEI / STUDENȚI: 60 LEI
Valabil pentru toate proiecțiile și evenimentele BIEFF 2017.
Abonament 5 proiecții (nenominal):
35 LEI / STUDENȚI: 25 lei
Valabil pentru proiecțiile de competiție și programele tematice.
Poate fi împărțit cu prietenii. 🙂
1 proiecție:
10 LEI / STUDENȚI: 7 LEI
Studenții UNATC și UNARTE au intrare liberă, pe baza legitimației, în limita locurilor disponibile, la proiecțiile de competiție și programele tematice.
Gala de deschidere, Program special Quinzaine Cannes, Golden Shorts, Gala de premiere, Filmul de închidere:
15 LEI / STUDENȚI: 10 LEI
Seminar cu Juriul BIEFF:
INTRARE LIBERĂ
Posesorii de abonamente de festival, abonamente de 5 intrări și carnete de bilete Cinema Elvire Popesco sunt rugați să rezerve online în avans locurile în sală pe Eventbook.ro bifând Am Festival Pass / Abonament 5 intrări / Invitație în dreptul fiecărei proiecții alese. Rezervările nu sunt obligatorii, însă sunt recomandate pentru asigurarea locului la toate proiecțiile dorite. Rezervările expiră cu 15 minute înaintea orei de începere anunțate.